Lasoterapia
Kąpiele leśne
LUDZIE I DRZEWA mają WSPÓLNE
KORZENIE
Praktyka terapii lasem znana najczęściej pod postacią kąpieli leśnych zyskała sobie grono sympatyków na całym świecie. W wielu krajach została wprowadzona jako stały element narodowych programów zdrowia. W Polsce z roku na rok zyskuje coraz większą popularność.
Istnieją organizacje jak australijska International Nature and Forest Therapy Alliance (INFTA), które skupiają i kształcą profesjonalnych przewodników oraz publikują międzynarodowe badania naukowe dotyczące dobroczynnego wpływu lasoterapii. W Polsce działają liczne Fundacje promujące spędzanie czasu w naturze dla dzieci i dorosłych. Jedną z nich jest Fundacja na rzecz terapii leśnej NASZ DOM, którą założyliśmy w 2022 roku. W tym samum czasie powstało również Polskie Towarzystwo Kąpieli Leśnych, jako wsparcie dla działających przewodników terapii lasem. Dzięki harmonizacji działań środowiska leśnych przewodników mamy szansę brać udział w międzynarodowych konferencjach, organizować wspólne inicjatywy i dbać o rozwój zawodowy i podwyższać swoje standardy pracy. Celem nadrzędnym jest popularyzacja terapii lasem i tworzenie działań edukacyjnych bazujących na aktualnej wiedzy naukowej dotyczącej wpływu natury na dobrostan człowieka, popartej międzynarodowymi badaniami.
Czym jest kąpiel leśna?
Kąpiele leśne (z jęz. Japońskiego „Shinrin Yoku” w dosłownym tłumaczeniu oznaczają „zanurzenie się w lesie”. Powstały w 1982 r. jako metoda przywracania dobrostanu psychofizycznego dla wypalonego zawodowo społeczeństwa Japończyków. Terapie leśne szybko stały się stałym elementem życia mieszkańców Korei, Austrii, Niemczech, Szwajcarii, Finlandii, Danii, Szwecji, a także Australii, Nowej Zelandii oraz Stanów Zjednoczonych. Polska także dołączyła do tego szacownego grona.
Kąpiel leśna to nic innego jak… zejście z wyznaczonych ścieżek i świadome zanurzenie się w lesie, z dala od zgiełku miasta, podczas której kontemplujemy i doświadczamy środowiska przyrodniczego wszystkimi dostępnymi zmysłami.
Komponenty kąpieli leśnych to:
*BEZWYSIŁKOWOŚĆ * POWOLNOŚĆ * UWAŻNOŚĆ *NIEPOWTARZALNOŚĆ
Kąpielom leśnym przyświeca zasada: „mniej znaczy więcej”. Nie należy podchodzi do kąpieli leśnych jak do zadania, które należy wykonać. Jeżeli punktem wyjścia będą oczekiwania – można się rozczarować. W kąpieli leśnej nic nie trzeba ani nic udowadniać, ani się sprawdzać. Można poznać siebie prawdziwymi, takimi, jakimi jesteśmy. Świadomie postrzegać to, co nas otacza.
Ważne, aby zapamiętać, że kąpiel leśna nie jest powiązana z żadną religią, filozofią ani praktyką duchową. Nie jest też zwykłym czy przyrodniczym spacerem po lesie lub wyprawą trekkingową. Nie ma tutaj znaczenia czas, dystans ani osiągane wyniki.
Dlaczego współcześnie terapia lasem i powrót do korzeni są tak ważne? W dzisiejszych czasach żyjemy szybko i intensywnie. Wciąż myśląc o zadaniach w pracy i czekających nas domowych obowiązkach zapominamy, jak ważny jest dla nas balans: relaks, zdrowy sen, codzienne dotlenienie, właściwe odżywienie organizmu. Tracąc życiową równowagę szukamy ukojenia w uzależnieniach (wykaz współczesnych uzależnień jest naprawdę imponujący) lub równie uzależniających terapiach. Po co jednak sięgać do wyszukanych metod, skoro wszystko, czego potrzebujemy znajdziemy tuż obok w najbliższym lesie?
Dendroterapia
Lasoterapia nie wyczerpuje się w formule kąpieli leśnych. Las to nie tylko uzdrawiająca energia drzew, ale inteligentny system komunikacji. Przypomina on dobrze zorganizowane społeczeństwo, którego członkowie dbają o siebie wzajemnie oraz współpracują ze sobą dla dobra wspólnego. To również wielowiekowa mądrość, nasze wspólne korzenie, obcowanie z matką naturą, która nam ludziom jest niezwykle potrzebna w osiąganiu wewnętrznej równowagi i harmonii. Regularny kontakt z naturą wnosi w życie „nową jakość” – zrozumienia siebie w kontekście większej całości. Pozwala odpowiedzieć na podstawowe i zarazem fundamentalne pytanie filozoficzne: kim jestem?
Warto wiedzieć, że każdemu z drzew przypisana jest właściwa energia żeńska lub męska. Każde z nich ma także swoją indywidualną „specjalizację uzdrawiania”. I choć dentroterapeuci mogą nas przekonywać do określonych praktyk oraz przestrzegać od pracy z określonymi gatunkami drzew, intuicja własna pełni tu rolę kluczową, ponieważ każdy z nas potrzebuje dla siebie innego drzewa, które okaże się dla nas wspierające.
Drzewa mogą mieć działanie stabilizujące, gruntujące, harmonizujące; oczyszczające lub aktywizujące. Wybór drzewa do pracy jest zazwyczaj podyktowany kondycją psychofizyczną i potrzebami jednostki.
Poziomy pracy z drzewami:
· Problemy i blokady emocjonalne, traumy, nerwice, depresja, lęki itd.
· Choroby somatyczne i psychosomatyczne
· Drzewa jako surowce zielarskie; leśna aromaterapia
Stefan Mancus z Międzynarodowego Laboratorium Neurobiologii Roślin we Florencji dowiódł, że każdy gatunek drzewa wykazuje „energetyczną stymulację” w postaci sygnału rezonującego z naszym ciałem fizycznym i energetycznym. Przykładowo lipy wpływają korzystnie na narządy wewnętrzne, układ nerwowy, limfatyczny oraz błony śluzowe. Buki działają na jajniki, układ sercowo-naczyniowy, prostatę i jelito cienkie. Dęby – na narządy wewnętrzne, układ nerwowy, odpornościowy, nadnercza i gruczoły wydzielania wewnętrznego: tarczycę.
Zasięg elektromagnetyczny drzewa jest wyczuwalny na 30-40 metrów. Im większa powierzchnia pnia drzewa tym intensywniejsze możliwości korzystania z tego pola. Nie musimy więc dotykać samego drzewa, możemy leżeć w pewnej odległości i nadal korzystać z jego energii.
Zapraszam do zapoznania się z ofertą i zabookowania terminów warsztatów dla grup:
· Terapeutyczne wędrówki z drzewami (weekendowo)
· Kurs Las Twoim terapeutą
· Well-being w zgodzie z naturą
Do zobaczenia w lesie.