Ssanie oleju gwarancją zdrowych zatok

Czyste zatoki to.. zdrowy słuch i spokojny, twórczy umysł.

W społeczeństwach Zachodnich coraz więcej ludzi boryka się z problemem niedrożnych zatok. Nieleczone stany zapalane w obrębie zatok przynosowych lub czołowych przynoszą bardzo poważne konsekwencje. Na środku czoła, w zatoce klinowej znajduje się bowiem skrzyżowanie nerwów wzrokowych. Stały stan zapalny w tej okolicy wywołuje wiele schorzeń związanych ze wzrokiem. Przy niedrożnych zatokach pojawiają się też problemy ze słuchem. Zatkane zatoki i nos ze spływającą wydzieliną utrudniają dopływ tlenu do mózgu, który jest niezbędny do zachowania prawidłowych procesów metabolicznych i przemian energetycznych w organizmie. Niedotlenienie mózgu prowadzi do zmęczenia oraz problemów z koncentracją. Niedotlenienie na poziomie komórkowym zaburza metabolizm, powodując otyłość oraz obciąża serce i układ krążenia. Także niedotlenienie przysadki mózgowej, mającej bezpośredni wpływ na pracę tarczycy powoduje jej schorzenia, a w przypadku kobiet dodatkowo zaburzenia miesiączkowe, choroby jajników i macicy.

Przy chronicznym zapaleniu zatok nawet przy lekkim przemarznięciu pojawiają się silne bóle głowy i trudności w oddychaniu przez nos, co w konsekwencji wywołuje kaskadę infekcji. Aby zaradzić problemowi należy zlikwidować stan zapalny i udrożnić zatoki. Jednocześnie należy zwrócić uwagę na stan jelit (przepuszczalność jelit, grzybica), ponieważ wykazano w badaniach związek pomiędzy problemami tej części odcinka układu pokarmowego a częstotliwością występowania schorzeń zatok. Wnioski takie nie są to trudne do przewidzenia zwłaszcza, jeżeli wiemy, jakie funkcje spełniają jelita oraz płyny ustrojowe organizmu (krew, limfa i inne). Tak samo jak zastoje limfy i tzw. gęsta krew są niebezpieczne tak i zalegająca gęsta, ropna wydzielina w zainfekowanych zatokach staje się siedliskiem wielu drobnoustrojów.  

Spośród wielu sposobów radzenia sobie z problemem zatok wybrałam dla Was jeden z najprostszych i najbezpieczniejszych. Kuracja polega na ssaniu oleju z dodatkiem środków przeciwzapalnych. W literaturze medycznej (np. dr Górnickiej) poleca się preparaty na bazie nagietka oraz rumianku zawierające w swoim składzie przeciwzapalny azulen lub chamazulen. Zgadzam się z tym, chociaż osobiście rekomenduję propolis, przyrządzony w warunkach domowych w postaci nalewki alkoholowej z pyłku pszczelego. Do terapii olejem należy włączyć 7%-ową maść propolisową, którą należy smarować wnętrze nosa rano i wieczorem.

Zadbaj o dobrą jakość użytego surowca.

Ale zacznijmy od początku… Metoda ssania oleju wywodzi się z Ajurwedy i jest od tysięcy lat uważana za skuteczny sposób usuwania toksyn z organizmu. Regularnie ssanie oleju pomaga w szczególności w problemach chorych zatok, ale również sposób ten można z powodzeniem wykorzystać przy paradontozie, stanach zapalnych oskrzeli oraz schorzeniach reumatycznych. Odmładza organizm, narządy wewnętrzne, skórę, a także wybiela zęby.

Dlaczego ta a nie inna metoda?

Zauważ, że codziennie szczotkując zęby usuwasz z nich zgromadzony osad i resztki jedzenia. Jednak jama ustna to nie tylko dobry stan uzębienia. Jeżeli nie zostaje ona oczyszczona w sposób prawidłowy, może stać się jedną z przyczyn chorób narządów wewnętrznych. Wiele osób budzi się rano z brzydkim zapachem z ust. Pomijając kwestię problemów żołądkowych, które są tego wynikiem, gardło i przełyk stanowią pierwszy odcinek układu pokarmowego, stąd warto oczyszczenie rozpocząć właśnie od tego miejsca. Wszelkie stany takie jak poranna chrypka, chrząkanie, spływająca wydzielina lub katar mają swoje przyczyny m.in. w zaflegmieniu żołądka oraz bakteriach w jamie ustnej oraz stanie zapalnym wspomnianych już zatok, gardła lub migdałków.  

Co potrzebujesz do przeprowadzenia kuracji?

-Dobrej jakości olej, najlepiej nierafinowany.

-Azucalen lub Propolis (rumianek i nagietek lub propolis w roztworze etanolowym)

1 łyżkę oleju mieszamy z 5 kroplami Azulacenu lub nalewki propolisowej (70%)

Jaki olej należy wybrać?

Wiele źródeł podaje olej słonecznikowy, nierafinowany. Do celów leczniczych doskonale nada się również oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia.

Ile trwa kuracja?

To zależy od kondycji Twojego organizmu i celu, jaki chcesz osiągnąć. W wielu przypadkach wystarczy kilkumiesięczna kuracja dla osiągnięcia zdrowia i dobrego samopoczucia. W niektórych, przewlekłych stanach należy jednak kurację wydłużyć do ok. 1 roku czasu, nawet dłużej.

Jak przeprowadzić kurację z użyciem oleju?

Kurację można przeprowadzać o każdej porze roku, jednak ze względu na porę wiosenną i czas oczyszczania wątroby, można ją włączyć właśnie teraz jako wsparcie terapii odtruwania
i regeneracji wątroby; w szczególności, że mam dla Was dodatkową propozycję o czym poniżej!

Zapamiętaj! Są różne szkoły, które rekomendują różne wersje tej samej metody. Każda z nim ma pewne zalety i wady. Wydaje mi się rozsądne, aby rozpoczynać od krótszych sesji i stopniowo wydłużać je o kolejne minuty.

Rozpoczynamy więc pierwszy tydzień naszej kuracji od ssania oleju przez ok. 3-5 minut dokładnie żując go przez przednie zęby. W tym czasie wydziela się ślina a zawarte w niej enzymy pracują na to, aby oczyścić jamę ustną. Oleju nie należy w żadnym wypadku połykać, ale po wskazanym czasie wypluć i dokładnie kilkakrotnie przepłukać gardło ciepłą wodą. Nie polecałabym szczególnie podczas porannej toalety mycia zębów zaraz po skończonej kuracji, ponieważ możemy podrażnić śluzówkę gardła (szczególnie, jeżeli nadal używamy past chemicznych z dodatkiem fluoru). W zamian a to po kilku minutach nawodniłabym organizm pożywną filiżanką ciepłej, przegotowanej wody z dodatkiem łyżki octu jabłkowego, który wspaniale ochroni dziąsła, doczyści zęby oraz na dzień dobry równoważy pH żołądka i wzmocni energetykę wątroby i woreczka żółciowego.

Wieczorem przed snem powtarzamy kurację nie zapominając o kilkakrotnym wypłukaniu ust wodą oraz umyciu pastą do zębów (ja rekomenduję naturalne ziołowe na bazie glinki i ziół takich jak bazylia, goździki oraz olejki eteryczne z szałwii, tymianku lub oregano).

Dodatkowo w szczególności jeżeli mamy zainfekowane zatoki powinniśmy dwa razy dziennie – rano i wieczorem – posmarować nozdrza cienką warstwą maści propolisowej, aby je udrożnić. Przy dodatkowych stanach zapalnych gardła można na noc zakraplać nos kilkoma kroplami witaminy E, aby dodatkowo nawilżyć śluzówkę.

W następnych dniach i tygodniach możemy zwiększyć czas ssania oleju o kolejne minuty, aż dojdziemy do kwadransa. Jednak proponuję trzykrotnie po 5 minutach wypluć olej i rozpocząć ssanie od nowa z dodatkiem nowego oleju, jednak decyzję zostawiam Wam do podjęcia (różne źródła różnie to uzasadniają, jednak przy mocno zajętych zatokach i obłożonym nalotem języku i gardle wydaje się niemożliwe nie przedostanie drobnoustrojów chorobotwórczych przez przełyk (przez odruch połykania i stałe wytwarzanie śliny przez ślinianki).

Co możesz zaobserwować w trakcie trwania kuracji?

Po ok. 7-10 dniach stan jamy ustnej polepszy się i będzie to wyraźnie widoczne nawet u palaczy (zapach z ust, czystsze zęby, stan dziąseł) Po ok. 14-21 dniach może nastąpić pogorszenie samopoczucia, co przy kuracjach odtruwających jest zjawiskiem normalnym i przemijających w czasie.

Jakie są korzyści z przeprowadzonej terapii:

  • Lepsze samopoczucie, udrożnienie zatok i zlikwidowanie stanu zapalnego
  • Dotlenienie mózgu i komórek ciała
  • Przypływ energii
  • Podniesienie odporności
  • Zmniejszenie alergii

Doktor Z poleca: Przy zatokowych bólach głowy warto sięgnąć po doraźną i zarazem skuteczną pomoc jaką są inhalacje na ciepło z rumianku pospolitego oraz okład z ziół szwedzkich na noc, zawierających w swoim składzie m.in. kamforę i mirrę. Rozgrzanie okolic objętych stanem zapalnym łagodzi ból i poczucie przytłoczenia towarzyszące schorzeniom zatok.

Rp. 1 łyżka rumianku na ok. 750 ml wrzątku. Inhalować do 5-7 minut z głową przykrytą ręcznikiem. Następnie na watę zakroplić zioła szwedzkie i ułożyć na  czole i skroniach otulając ciepłem – najlepsza będzie opaska, którą wyłożymy od spodniej strony folią nie przepuszczającą powietrza, a następnie ciepła czapka. Pamiętajmy o nasmarowaniu skóry smalcem lub innym tłuszczem na kilka minut przed położeniem okładu, aby alkohol z ziół nie wysuszył skóry powodując przy tym zaczerwienienia.

Przy bólach głowy na tle zatok warto sięgnąć także po zioła. Kwiat lipy lub bzu czarnego nadaje się do tego celu doskonale, ponieważ łagodzi stan zapalny oraz zmniejsza przekrwienie śluzówki nosa  i zatok.

Resume… metoda ssania oleju, udrożniania i oczyszczania zatok nie wykona za Ciebie pracy, jaką jest zmiana trybu życia. Aby krew nie była zbyt gęsta, a limfa zanieczyszczona zadbaj o codzienny ruch. Zastoje limfy powodują, że Twoje serce wykonuje podwójną pracę, a Ty czujesz się przez to częściej ospały i zmęczony.

Jak skutecznie oczyszczać limfę dowiesz się z kolejnego artykułu. Zostań w gotowości. A tymczasem przyjmij wyzwanie i skorzystaj z dobroczynnych właściwości oleju 🙂