
Zioła to najbardziej zróżnicowana grupa afrodyzjaków, a więc substancji, które działają pobudzająco i wzmacniająco na organizm, zwiększając przy tym libido/potencję. Ich mechanizm działania często jest wielokierunkowy: od zwiększenia syntezę tlenku azotu, przepływ krwi w narządach płciowych, podnoszące poziom hormonów płciowych po działania adaptogenne. Jakie afrodyzjaki sprawdzą się nie tylko w walentynkowy wieczór?
Afrodyzjaki z 4 stron świata:
Maka – skuteczny afrodyzjak pochodzący z Peru. Wykazuje działanie wzmacniające oraz poprawiające funkcje umysłowe. Zawiera argininę, będącą prekursorem tlenku azotu oraz witaminy i sole mineralne, m.in., cynk dla zachowania prawidłowych funkcji seksualnych (erekcja, ruchliwość plemników, jakość nasienia). Przeprowadzone badania kliniczne wykazały, że korzeń maki zwiększa libido, zarówno u kobiet jak i mężczyzn, nie wpływając jednak na poziom hormonów płciowych w surowicy krwi.

Guarana – surowiec pochodzący z Ameryki Płd. (dorzecze Amazonki), zasobny m.in.: w kofeinę wykazującą działanie stymulujące, adaptogenne oraz wzmacniające, rozgrzewające i pobudzające witalność. Poprawia przepływ krwi, co zwiększa wydolność fizyczną i psychiczną. Zwiększają percepcję bodźców i doznania zmysłowe.

Muira pauma – nazywana drzewem potencji. Surowiec ma długą tradycję stosowania w Ameryce Płd. Wysuszony korzeń działa jako silny stymulant erotyczny, zwiększający popęd seksualny. Badania kliniczne potwierdziły skuteczność ekstraktów z korzeni rośliny w przypadku obniżonego libido oraz zaburzeń erekcji. Przynosi też poprawę w stanach ogólnego wyczerpania organizmu.

Johimba lekarska – używana tradycyjnie w Afryce jako środek przeciwko impotencji. Alkaloidy zawarte w surowcu pobudzają ośrodkowy układ nerwowy (OUN) oraz ośrodki nerwowe w rdzeniu kręgowym odpowiadające za wzwód i stymulując ejakulację. Wpływa też na zwiększenie satysfakcji seksualnej podczas stosunku. UWAGA! Nie należy przyjmować z lekami przeciwdepresyjnymi oraz obniżającymi ciśnienie krwi. Zbyt duże dawki mogą powodować halucynacje oraz pobudzenie psychoruchowe, niepokój lub/i uczucie nadmiernego bicia serca.

Ważne! Przy problemach z prostatą wypróbuj wierzbownicy drobnokwiatowej lub palmy sabałowej o działaniu przeciwzapalnym, zmniejszającym przerost gruczołu krokowego oraz poprawiającym jakość nasienia.
Zioła dla kobiet niekoniecznie dobre dla mężczyzn
Zioła, które są pomocne dla kobiet, dla mężczyzn mogą okazać się zgubne ze względu na obecność hormonów (najczęściej estrogenów, których i tak nie brakuje na co dzień w żywności, kosmetykach itp.). Dlatego jeżeli kochasz włoską kuchnię to nie podawaj Mu za każdym razem bazylii, która mu z pewnością nie służy. Także chmiel, który działa estrogennie i uspokajająco u mężczyzn hamuje popęd płciowy (działanie antyandrogenne). Pomoże natomiast w problemie nadpobudliwości seksualnej, nerwicy, bezsenności i nadmiernej agresji u mężczyzn.

A może ziołowa nalewka miłosna dla dwojga?
Kieliszek nalewki ziołowej, miodu pitnego lub grzanego wina z dodatkiem korzennych przypraw będzie jak najbardziej wskazany dla pobudzenia miłosnych zmysłów.

A czy istnieje „niezawodna nieziołowa receptura” na udany związek? Jaka żywność szkodzi i pomaga w podniesieniu temperatury miłosnych uniesień? Jakie typowe znane zioła można wykorzystać w miłosnej kuchni? O tym dowiecie się w moich następnych wpisach.
Pozdrawiam Was cieplutko z nad kubka gorącej czekolady ze szczyptą kardamonu, imbiru i chili!
Karolina Julia Smoderek – Doktor Z